stop

70 Terps Earn All-Big Ten Academic Honors

Maryland Athletics
6-1-2016
Print RSS

ROSEMONT, Ill. – 70 student-athletes from the University of Maryland baseball, men's and women's lacrosse, softball, men's and women's track & field, women's tennis and men's and women's golf programs were named Big Ten Spring All-Academic selections in a release made by the conference offices Wednesday afternoon.

“We are very proud of our student-athletes and their academic achievements,” said director of athletics Kevin Anderson. “Their tireless commitment and dedication in the classroom will prepare them for a bright future.  We are excited that our student-athletes earned this prestigious recognition from the Big Ten Conference.”

To be eligible for Academic All-Big Ten selection, students must be letterwinners who are in at least their second academic year at their institution and carry a cumulative grade-point average of 3.0 or higher.

ALL-ACADEMIC BIG TEN

Baseball (5)  
Kengo Kawahara So. Supply Chain Management Ridgewood, N.J.
Anthony Papio Sr. Grad. Certificate: Terrorism Analysis Olney, Md.
Jared Price Sr. Kinesiology Mohnton, Pa.
Kevin Smith So. Finance East Greenbush, N.Y.
Tayler Stiles Jr. Kinesiology Bowie, Md.

 

Men's Lacrosse (10)   
Will Bonaparte So. Letters & Sciences Ridgefield, Conn.
Greg Danseglio Sr. Economics Islip Terrace, N.Y.
Adam DiMillo So. Letters & Sciences West Seneca, N.Y.
Matt Dunn Sr.   Finance Towson, Md.
Ryan Lehman Sr. Kinesiology Glen Mills, Pa.
Michael McCarney Sr.   Finance Dallas, Texas
Dan Morris So. Psychology Dallas, Texas
Ian Robertson Sr. Economics Salem, Va.
Henry West Sr. Economics Darien, Conn.
Bryce Young So. Letters & Sciences Egg Harbor Township, N.J.

 

Mens's Golf (1) 
Victor Fox Jr. Finance Delmar, N.Y.

 

Men's Track & Field (4)  
Dahri Jahn-Richardson Jr. Finance Germantown, Md.
Alex Leto So. Kinesiology Malawan, N.J.
Diego Lyon So. Engineering: Mechanical Santiago, Chile
Dan Trettel Sr. Biochemistry Jefferson, Md.

 

Softball (7) 
Jr. Government & Politics Port Tobacco, Md.
Sarah Calta Jr. Kinesiology Reisterstown, Md.
Hannah Dewey Jr. Agricultural and Resource Economics Temecula, Calif.
Kristina Dillard Jr. American Studies Hanover, Md.
Madison Martin Sr. Supply Chain Management Edmond, Okla.
Lindsey Schmeiser Sr. Animal Sciences: Science/Preprofessional Dunkirk, Md.
Juli Strange Jr. Kinesiology Valencia, Calif.

 

Women's Golf (1) 
Jessica Gregory Sr. Economics Sittingbourne, England

 

Women's Lacrosse (13) 
Taylor Cummings Sr. Finance Ellicott City, Md.
Taylor Hensh So. Kinesiology Woodstock, Md.
Steff Holmes So. Letters & Sciences Marriottsville, Md.
Emily Kift Jr. Criminology & Criminal Justice Santa Ana, Calif.
Theo Kwas Jr. Criminology & Criminal Justice Melbourne, Australia
Julie LeGar So. Letters & Sciences Eldersburg, Md.
Annie Lynch Sr. Sociology Centerport, N.Y.
Alex McKay Jr. Computer Science/Spanish Ellicott City, Md.
Alice Mercer Sr. Sociology Woodbine, Md.
Zoe Stukenberg Jr. Biological Sciences: General Biology Ellicott City, Md.
Morgan Torggler Jr. Studio Art Severna Park, Md.
Caroline Wannen Jr. Accounting Silver Spring, Md.
Megan Whittle So. Criminology & Criminal Justice Glenwood, Md.

 

Women's Tennis (6) 
Nataliya Bredikhina Sr. French Languange and Literature; Individual Studies Moscow, Russia
Olga Bredikhina Sr. Economics; French Moscow, Russia
Olga Gaistruk Sr. Kinesiology Vinnytsya, Ukraine
Alexandra Stanova Jr. Kinesiology Zilina, Slovakia
Cassandre Thebault Jr. Economics Le Rheu, France
Ekaterina Tour So. Accounting Tel Aviv, Israel

 

Women's Track & Field (23)
Rachelle Alexander Jr. Kinesiology Fort Lauderdale, Fla.
Sydney Almeida Jr. Engineering: Chemical Berwyn Heights, Md.
Noella Anyangwe Sr. Physiology and Neurobiology Clarksburg, Md.
Amanda Ashe So. Letters & Sciences East Meadow, N.Y,
Lauren Ball Sr. General Biology Bloomsburg, Pa.
Charde' Barnes Jr. Criminology & Criminal Justice Upper Marlboro, Md.
Erin Causey So. Physiology and Neurobiology Parkton, Md.
Alexandra Cimino Jr. Management: Marketing Westwood, N.J.
Breanna Coleman So. Criminology and Criminal Justice Paint Branch, Md.
Alexandra Lucki So. Engineering: Civil Ontario, Canada
Jillian Maloney Sr. Public Policy Alpharetta, Ga.
Adrienne Minor So. General Biology Waldorf, Md.
Katie Nappi Sr. Kinesiology Downingtown, Pa.
Karah O'Halloran Jr. Mathematics - Statistics Track Toms River, N.J.
Deborah Olawuni So. Engineering: Chemical Takoma Park, Md.
Chioma Onyekwere Sr. Engineering: Mechanical Fairfax, Va.
Micha Powell Jr. Journalism Toronto, Ontario
Catherine Sheffo Sr. Journalism Dubois, Pa.
Alexa Squirini Jr. Government and Politics Toms River, N.J.
Charlotte Staver Sr. English Language and Literature Centreville, Md.
Emily VandeWater Sr. Kinesiology Parkton, Md.
Catherine Voelpel Jr. Kinesiology Berlin, Conn.
Peyton Wade So. Public Health Science Aurora, Ill.

 

-Terps-

LATEST HEADLINES