Live Chat
The women's basketball team was named Terrapin Cup Team of the Year.
Maryland Celebrates 2013-14 At Terp Awards
Courtesy: Maryland Athletics
Release: 05/13/2014

COLLEGE PARK, Md. – Student-athletes, coaches and teams were honored Tuesday for prowess in academics, community service and athletics at the third annual Terp Awards, co-sponsored by the Terrapin Club Scholarship Fund and the `M' Club, held at the Clarice Smith Performing Arts Center on campus.

Wrestler Jimmy Sheptock earned the John W. Guckeyson Male Athlete of the Year Award and Alyssa Thomas of women's basketball was voted the Suzanne Tyler Female Athlete of the Year for the third year in a row in balloting by the coaches.

Zack Steffen of the men’s soccer team and Lexie Brown of women's basketball were named the male and female Rookie of the Year, respectively.

The 2013-14 Maryland women's basketball team, which advanced to the Final Four for the first time since 2006, was recognized as the Terrapin Cup Team of the Year.

Men's soccer's Sasho Cirovski and women's basketball’s Brenda Frese were honored at the male and female team coaches of the year.

Highlighting the academic awards were the presentation of the President's Cup Team GPA Awards to men's golf and women's cross country, which each won for the second straight season. University President Wallace Loh presented the awards.

Other awards given during the ceremony were:

Academic Achievement (awarded to junior or senior from each team with the highest cumulative GPA, minimum 3.0) – Kyle Convissar, Men's Baseball; John Auslander, Men's Basketball; Nathan Renfro, Men's Football; Eric Urda, Men's Golf; Kellen Miller, Men's Lacrosse; Helge Leikvang, Men's Soccer; Sean O'Leary, Men's Track and Field; Josh Polacek, Wrestling; Christine Knauss, Field Hockey; Shannon Skochko, Gymnastics; Shannon Bustillos, Softball; Mary Cushman, Volleyball; Sequoia Austin, Women's Basketball; Becky Yep, Women's Cross Country; Emily Gimpel, Women's Golf; Megan Douty, Women's Lacrosse; Rachelle Beanlands, Women's Soccer; Welma Luus, Women's Tennis; Bridget Nolan, Women's Track and Field.

`M' Club Postgraduate Scholarship (male and female who excelled academically and athletically, will have earned a degree by May 2014 and are pursuing postgraduate study) – Colleen Gulick (Field Hockey), Elizabethe Manzi (Gymnastics), and John Closs (Men’s Swimming).


 `M' CLUB AWARDS

Geary F. Eppley Award (male senior student-athlete with the highest GPA) - Kyle Convissar, Baseball

Charles H. Beebe Jr. Award (female senior student-athlete with the highest GPA) – Becky Yep, Women's Cross Country

Talbot T. Speer Award (male athlete whose extraordinary commitment and dedication serves as an inspiration to teammates, coaches and fellow student-athletes) – Dexter McDougle, Football

Charles P. McCormick Award (Senior from the state of Maryland contributing the most to athletics) – Amina Smith, Women’s Track & Field

Founders Award (outstanding athletic ability, academic excellence, character and citizenship) – Stephanie Giameo, Gymnastics

James H. Kehoe Award (male and female student-athletes who exemplify the ideals of sportsmanship) – Pat Cole, Men’s Track & Field and Annie Farrell, Women’s Lacrosse

Silvester Watch (student-athlete who demonstrates courageousness in the face of adversity) – Jessie Black, Gymnastics

Maryland Watch (student-athlete who exhibits commitment to Maryland P.R.I.D.E. and demonstrates extraordinary leadership) – Dani Kram, Gymnastics

Jack Heise Award (outstanding service by a team manager) – Ryland Adkins, women's basketball

Maryland Spirit Award (outstanding service by a member of the Spirit Squad) – Eddie Yacynych

Lifetime Service Awards – Bob “Turtle” Smith and Jerry Bechtle

Maryland Impact Award (recognizing those who make a positive impact of the student-athlete experience on a national scale) – Sharon Staples and Zach Lederer


COMMUNITY SERVICE

Maryland Athletics Community Service Awards – Noella Anyangwe, Women's Track & Field; John Auslander, Men's Basketball; Michael Ehrhardt, Men's Lacrosse; TJ Guidice, Wrestling; Kelsey Hrebenach, Volleyball; Shari Jones, Field Hockey; Brady Kirkpatrick, Baseball; Maisie McCune, Women's Soccer; Jake Stinnett, Baseball; Karen Tang,  Gymnastics.

ACC Community Service Awards – Pat Cole, Men's Track & Field; Emily Fraik, Volleyball; Kate Kanetzky, Women's Track & Field; Dani Kram, Gymnastics; Eric Parnon, Men's Lacrosse; Kikanae Punyua, Men's Track & Field.

NCAA Champs / Life Skills Cup Team Winners – Wrestling and Gymnastics



umterps Terrapin Athletics


Advertisement
More InfoLive Events ScheduleLog In
Thumb
Thumb
Thumb
Thumb
Official Marketplace of UM Terps
Marketplace Auctions
Marketplace - Auctions
Marketplace Store
Team Issued Gear
Marketplace Ticktes
Tickets061213
Marketplace Photo Store
Terrapin Club - Marketplace


More Module